Współwłasność
Obejmuje sytuacje, w której konkretna rzecz należy w sposób niepodzielny do kilku współwłaścicieli.
Rozróżnia się dwa rodzaje współwłasności:
- łączną – obejmuje ona głównie majątek majątkowy małżeński lub spółki cywilnej.
- ułamkową – każdy z właścicieli posiada określony udział we własności rzeczy.
Istnieje możliwość zniesienia współwłasności ułamkowej. Może to nastąpić w drodze porozumienia współwłaścicieli lub przed sądem. Postępowanie sądowe jest z reguły skomplikowane i długotrwałe z uwagi na skonfliktowane często strony, jak i brak zgodności co do wartości rzeczy (co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego sądowego).
Istnieją trzy sposoby zniesienia współwłasności:
- podział wspólnej rzeczy z możliwością zasądzenia dopłat pieniężnych
- przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych
- sprzedaż rzeczy oraz podział uzyskanych kwot między współwłaścicieli.
Warto pamiętać, że roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu i może zostać podniesione przez uprawnionego w każdym czasie.
Ważne jest także, że na każdym etapie sprawy o zniesienie współwłasności można zawrzeć ugodę.
Kancelaria adwokata oferuje porady prawne obejmujące problematykę zniesienia współwłasności, a nadto oferuje reprezentację w sądzie. Reprezentacja w postępowaniu sądowym obejmuje sporządzenie wniosku o zniesienie współwłasności, przygotowanie wszystkich pism procesowych, wsparcie klienta przy kompletowaniu dokumentacji, reprezentację na rozprawach, bieżący kontakt z klientem oraz przygotowanie go przed wystąpieniem w sądzie. Do każdej sprawy Kancelaria podchodzi z zachowaniem najwyższych standardów obsługi prawnej i przy zachowaniu całkowitej poufności.